Niedziela na sportowo w Wójtowie

wójtowowójtowo-021Ostatnia niedziela maja już od świtu powitała Wójtowo pięknym słońcem, jakby wiedziała, że będziemy w tym dniu gospodarzami niecodziennego spotkania.

W ramach Programu „Odnowa Wsi Warmii, Mazur i Powiśla”, odwiedzili nas mieszkańcy wsi Wojciechy, gm. Bartoszyce, którzy przyjechali by podzielić się z nami swoimi doświadczeniami i założeniami w działaniu na rzecz rozwoju wsi, oczywiście z wzajemnością.

Korzystając z pięknej pogody i aktywnej natury uczestników przedsięwzięcia, zorganizowaliśmy spotkanie w duchu sportowo-ekologicznym, co pozwoliło na bliższe poznanie siebie nawzajem oraz podziwianie w pełnej krasie okoliczności przyrody, które są niewątpliwie wielkim atutem  naszej okolicy.
Na początek, przy kawie i słynnych już słodkościach wójtowskich gospodyń, wymieniliśmy podstawowe informacje na temat obu sołectw, co pozwoliło na szybkie ustalenie, że łączy nas wiele, ale przede wszystkim wspaniali mieszkańcy. Następnie wyruszyliśmy  na zwiedzanie naszego sołectwa. Pochwaliliśmy się pięknym, nie tak dawno wybudowanym kościołem, zabytkami oraz niezwykłą przyrodą, która otacza nas wkoło.

Kolejnym etapem wycieczki był spacer po  „PZU Trasie Zdrowia”, który rozpoczęliśmy na Os. Leśnym.  Każdy z gości otrzymał „kartę zawodnika” z wytyczonymi punktami do wykonania zadań oraz mapą sytuacyjną trasy.

Po przejściu  6 kolejnych stacji zawitaliśmy do zaprzyjaźnionej i sąsiadującej z nami wsi Kaplityny, gdzie zlokalizowane są również 2 stacje. Tam czekała na gości kolejna atrakcja przygotowana przez Sołtysa Wójtowa Adama Perczyńskiego, który  to zorganizował nam bogatą bazę rowerową – do wyboru do koloru. Dzięki życzliwości mieszkańców Kaplityn, mogliśmy ulokować rowery na terenie jednej z Kaplityńskich posesji, gdzie zostaliśmy niezwykle miło powitani. Zachęciliśmy delegację mieszkańców Kaplityn do towarzyszenia nam w  dalszej drodze –integracja dwóch wsi powiększyła się więc o trzecią.
Dalsza część naszej eskapady, do samych Bogdan, odbyła się już na dwóch kółkach. W Domu Gościnnym w Bogdanach czekał na nas gospodarz pan  Marek i pyszny warmiński posiłek, złożony ze swojskich specjałów. Przy kawie snuliśmy opowieści i śpiewaliśmy pieśni ludowe, których bogaty repertuar przygotowali mieszkańcy Wojciech, należący do grupy artystycznej.

Korzystając z nadal rozpieszczającej nas pięknej pogody, w akompaniamencie  śpiewów, udaliśmy się w drogę powrotną do Wójtowa. Myślicie ze  jazda na rowerze i równoległy śpiew jest łatwy?  Dla wspaniałych mieszkańców Wojciech na pewno – my musimy jeszcze trochę potrenować. Zapewniamy was jednak, że pokonywanie trasy ze śpiewem na ustach przebiega zdecydowanie przyjemniej, a dodatkowo wzbudzaliśmy  zaciekawienie i niezwykłą życzliwość wśród użytkowników drogi powiatowej i stanowiliśmy niecodzienną lokalną atrakcję.

Po powrotnym pokonaniu trasy i krótkiej przerwie na uwiecznienie chwili w Kaplitynach, ponownie spotkaliśmy się wszyscy na boisku leśnym w Wójtowie. Tu pozwoliliśmy sobie na  zasłużony relaks, któremu nadal towarzyszyły wspólne śpiewy i dalsza wymiana doświadczeń. Nie brakowało tematów do wspólnych rozmów, bo choć dzieli nas na co dzień sporo kilometrów, łączy nas wspólna idea – chęć działania dla rozwoju naszych wsi.

Niestety wszystko co dobre kiedyś musi się  skończyć. Wymieniliśmy więc namiary, drobne podarunki przygotowane przez Gminy i pożegnaliśmy  przesympatycznych gości, zapowiadając się z rewizytą w Wojciechach. Pozostały miłe wspomnienia,  mnóstwo pozytywnej energii i sporo inspiracji, które na pewno wykorzystamy w przyszłości.  Niecodziennie  jest nam dane spoglądać na swoją miejscowość oczami osób z zewnątrz, skonfrontować te spostrzeżenia i zobaczyć wiele nowych, choć powszednich nam rzeczy.

Liczymy na dalsza współpracę, dziękujemy i do zobaczenia.
Beata Jakubiak, Karina Wojciechowska

Informacja na stronie Gminy Bartoszyce

Wizyta Studyjna Wojciechy w Wójtowie – Gościniec Bogdany

Wojciechy grupa odnowy wsi wizyta w Wójtowie