Wymiennik kulturalny NGO 2016

16 marca 2017 r. odbyło się pierwsze otwarte spotkanie „Wymiennik kulturalny NGO 2016”. Inicjatywa ma na celu prezentowanie dokonań organizacji pozarządowych w zakresie kultury. Uczestnicy spotkania mogli wymienić się doświadczeniami oraz nakreślić skalę działań społecznych w obszarze kultury.

Swoją działalność zaprezentowały Fundacja Borussia, Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie, Fundacja Formwell i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Olsztynie. Wystąpił również Krzysztof Margol – prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju „Nida”, który opowiedział o realizowanym przez fundację programie wioski garncarskiej.

Organizatorem spotkania  była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie,  partnerem Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie” prowadzący Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych.

Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs „Wymiennikownia NGO”. Nagroda w wysokości 500 zł brutto na działanie w sferze kultury trafiła do Stowarzyszenia „Wspólne Wójtowo” za projekt „Uwolnij Książkę w Wójtowie”.

W Wójtowie mają powstać 2 najmniejsze biblioteki w Polsce umiejscowione będą w budkach telefonicznych, na placu zabaw i na boisku leśnym. Obecnie prowadzimy zbiórkę książek – każdy mieszkaniec może się włączyć i udostępnić książki, które są już nie potrzebne. Planowana jest teraz promocja naszego przedsięwzięcia –  przezroczyste ściany budki chcemy obkleić kolorowymi hasłami: „Uwolnij książkę w Wójtowie”; ” Przeczytaj i podaj dalej”; „Podziel się książką z sąsiadem”; „Odkryj radość czytania” ;” Wójtowski wymiennik”;  ” Nasza wspólna biblioteka”, „Wójtowska biblioteka publiczna” itp. – na naklejki, plakaty, ulotki i poczęstunek przy otwarciu zostanie przeznaczony grant.

Zapraszamy mieszkańców do włączenia się w naszą wspólną inicjatywę.
Uroczyste otwarcie zaplanowane jest na koniec maja lub początek czerwca pod hasłem „śniadanie na trawie z książką”.

Magdalena Czyż